marți, 23 iunie, 2026

Evaluarea Națională 2026 a început în Dâmbovița

Publicitate



Citeşte şi

Evaluarea Națională 2026 a debutat luni, 22 iunie, cu proba scrisă la Limba și literatura română. În județul Dâmbovița, 3.632 de absolvenți ai clasei a VIII-a sunt înscriși pentru susținerea examenului, potrivit informațiilor transmise de reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Dâmbovița.

Examenul se desfășoară în 106 centre organizate la nivelul județului. Accesul candidaților în sălile de examen este permis între orele 8.00 și 8.30, iar probele încep la ora 9.00. Timpul de lucru pentru fiecare probă scrisă este de 120 de minute.

Următoarea probă din cadrul Evaluării Naționale este cea la Matematică, programată pentru 24 iunie. După încheierea examenelor, rezultatele inițiale vor fi afișate pe 1 iulie, până la ora 12.00. În aceeași zi, precum și în intervalul 2-3 iulie, elevii vor putea vizualiza lucrările și vor putea depune eventuale contestații. Rezultatele finale vor fi publicate pe 8 iulie, după soluționarea contestațiilor.

Conform datelor furnizate de ISJ Dâmbovița, elevii care beneficiază de aprobări speciale pot primi timp suplimentar pentru rezolvarea subiectelor, în vederea asigurării egalității de șanse la examen.

Reprezentanții instituției reamintesc că este interzisă introducerea în sălile de examen a telefoanelor mobile, dispozitivelor electronice sau a oricăror materiale care ar putea fi utilizate la rezolvarea subiectelor. De asemenea, candidații nu pot avea asupra lor ghiozdane, rucsacuri, sacoșe sau alte obiecte similare, acestea urmând să fie depozitate în spațiile special amenajate.

Publicitate



LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele ştiri

Găești revine la Liga a 4-a

AFC Găești a reușit o promovare la mustață în Liga a 4-a, după un duel de un echilibru aproape...

Citeşte şi...