vineri, 12 iunie, 2026

Două decenii de parteneriat academic european

Universitatea „Valahia” din Târgoviște și Universitatea Castilla-La Mancha

Publicitate



Citeşte şi

*Evenimentul aniversar a reunit cadre didactice din ambele instituții, iar delegația UVT a reafirmat angajamentul față de acest parteneriat de durată

 

Universitatea „Valahia” din Târgoviște a marcat, la Ciudad Real (Spania), aniversarea a 20 de ani de colaborare instituțională cu Universitatea Castilla-La Mancha – o relație care a crescut în timp prin proiecte comune, mobilități internaționale și activități educaționale și culturale.

Evenimentul aniversar a reunit cadre didactice din ambele instituții, iar delegația UVT, condusă de conf. univ. dr. Claudia Gilia, președintele Senatului Universitar, a reafirmat angajamentul față de acest parteneriat de durată. În discursul său, Claudia Gilia a subliniat importanța efortului comun pentru dezvoltarea spațiului european al educației și cercetării.

Parteneriatul a fost inițiat grație implicării lui Daniel Comăniță, fost student UVT, actualmente președintele Asociației Hispano-Române din Castilla-La Mancha. Relația între cele două universități s-a concretizat în schimburi de experiență Erasmus+, parteneriate științifice și colaborări culturale. Universitatea „Valahia” a adus un omagiu tuturor celor care au contribuit la această construcție academică europeană, evocând implicarea unor figuri-cheie din cadrul universității spaniole.

Această colaborare nu este doar un acord interuniversitar, ci o punte durabilă între oameni, culturi și idei.

 

Publicitate



LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele ştiri

„Dear Wendy”, spectacol autobiografic emoţionant la Babel

În cea de-a şasea zi a celei de-a XIV-a ediţii a Festivalului Internaţional al Artelor Spectacolului Babel, în foaierul...

Citeşte şi...