Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase (SAESP) din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Dâmbovița au organizat la începutul acestei săptămâni o misiune pe raza comunei Ulmi. Marți, 23 iunie a.c., sub coordonarea strictă a unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Târgoviște, oamenii legii au pus în executare un mandat de percheziție domiciliară.
Descinderile au vizat locuința unui bărbat în vârstă de 34 de ani, suspectat de încălcarea legislației specifice deținerii de armament. În urma verificărilor amănunțite efectuate la adresa vizată, suspiciunile anchetatorilor s-au dovedit a fi întemeiate. Oamenii legii au descoperit un pistol din categoria celor supuse autorizării, precum și muniția aferentă acestuia. Arma a fost imediat ridicată și indisponibilizată pentru continuarea cercetărilor și efectuarea expertizelor de specialitate.
Pentru a preveni orice incident și a asigura desfășurarea în siguranță a intervenției, acțiunea a beneficiat de suportul tactic al luptătorilor din cadrul Serviciului pentru Acțiuni Speciale (SAS) Dâmbovița.
Polițiștii continuă cercetările în acest dosar penal, instrumentat sub aspectul săvârșirii infracțiunii de nerespectare a regimului armelor și munițiilor. Reprezentanții IPJ Dâmbovița au ținut să precizeze că efectuarea urmăririi penale este o etapă normală a procesului penal, reglementată de Codul de procedură penală, activitate care nu poate, în nicio situaţie, să înfrângă principiul prezumţiei de nevinovăţie de care beneficiază suspectul.


