Zile pline de emoții pentru mii de absolvenți de gimnaziu și liceu din județ. Având în vedere debutul examenului de Evaluare Națională și apropierea sesiunii de Bacalaureat, instituțiile teritoriale ale Ministerului Afacerilor Interne din Dâmbovița s-au alăturat unei campanii naționale de informare și conștientizare, axată pe sănătatea emoțională a candidaților.
Pentru a trage un semnal de alarmă cu privire la presiunea uriașă resimțită de tineri în această perioadă, Inspectoratul de Poliție Județean Dâmbovița, împreună cu Inspectoratul de Jandarmi Județean și Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Basarab I” și-au unit eforturile și au ieșit pe teren. Echipajele au fost prezente în proximitatea unităților de învățământ, unde au interacționat direct cu elevii emoționați, dar mai ales cu părinții care îi însoțeau.
Demersul face parte dintr-o campanie inițiată de Ministerul Afacerilor Interne care poartă un nume cu un puternic impact emoțional: „Cea mai mare notă pentru copilul tău este să fii alături de el! Niciun examen nu merită un copil pierdut!”.
Oamenii legii le-au explicat părinților că emoțiile sunt absolut firești și că, în loc de așteptări nerealiste sau presiune suplimentară, tinerii au acum o nevoie disperată de încredere, susținere necondiționată și o vorbă bună.
La finalul interacțiunilor de la porțile centrelor de examinare, reprezentanții tuturor structurilor implicate le-au urat mult succes candidaților, încurajându-i să își gestioneze calm emoțiile și să aibă deplină încredere în pregătirea și în forțele proprii.


