AFC Găești a reușit o promovare la mustață în Liga a 4-a, după un duel de un echilibru aproape perfect cu Olimpia Picior de Munte, în Seria Sud din Liga a 5-a. Bucuria de final a venit ca o descătușare, după un sezon cu emoții uriașe, care s-a jucat până în ultima etapă. Gelu Ghenu a construit din mers o echipă solidă, care s-a regrupat la timp și a rezistat pe prima poziție, chiar dacă principalul adversar a avut un parcurs perfect în returul campionatului. Alături de echipă au fost mai mulți oameni de fotbal, printre ei Gheorghe Nae (team-manager) sau George Ghenu (președinte).


