După Urban Titu (2024) și Voința Crevedia (2025), județul Dâmbovița nu prea mai poate bifa a treia promovare consecutivă în Liga a 3-a, prin Recolta Gura Șuții, după eșecul sever din manșa tur a barajului cu Lupii Profa (2-7). Este echipa care rata frustrant promovarea în 2023, după o dublă nedreaptă cu FC U Craiova 2. A fost 2-0 în tur, la Gura Șuții, contra adevăratei echipe satelit a oltenilor, după care Adrian Mititelu a trimis pe teren, la retur, mai mulți jucători din SuperLigă, și s-a terminat 5-1 pentru doljeni. După ce la pauză a fost 2-1. Între timp, FC U Craiova a dispărut din fotbalul românesc, iar Recolta Gura Șuții a bătut din nou la porțile eșalonului 3. Cei care au spus despre echipa din Gura Șuții că ar fi cea mai slabă campioană județeană din ultimii mulți ani își freacă acum mâinile. Recolta Gura Șuții este o campioană merituoasă la nivel județean, care s-a impus prin constanță și seriozitate, depășind adversari puternici, precum Viitorul Cojasca, Sportul Vlădeni, Libertatea Urziceanca, Voința Tătărani, Săgeata Braniștea sau Viitorul Voinești. Doar că acum a întâlnit o echipă tare de tot, fără rival în campionatul din Olt, dar și în Cupa României. Lupii Profa s-a temut de campioana din Dâmbovița, după ce de anul trecut, Voința Crevedia trecea peste echipa din Olt printr-o dublă victorie (3-1 și 1-0). Gura Șuții nu l-a putut folosi pe căpitanul Robert Călin, eliminat în ultimul meci de campionat, cu Viitorul Aninoasa. A primit cartonaș roșu, a stat, indiferent de nume, de club, de meci. Pentru că la Dâmbovița se respectă regulamentele, nu mai e ca pe vremuri, când cartonașele se ștergeau contra cost. O absență importantă, care a lăsat urme în defensivă. Conducerea din Gura Șuții a depus eforturi pentru a se ridica la nivelul evenimentului. E o performanță pentru o localitate relativ mică, de câmpie, și fără mari investitori pe raza comunei, să domine fotbalistic județul Dâmbovița. Din păcate, barajul pare jucat, chit că mai există și o manșă retur.


