miercuri, 24 iunie, 2026

Erik și Anastasia Andrei, aur la Cupa României

Publicitate



Citeşte şi

Prestații remarcabile pentru sportivii de la CS Târgoviște la ediția din acest an a Cupei României de Karate Interstiluri. Doi dintre ei au reușit să urce pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, după ce au dominat competiției găzduită de Sala Sporturilor „Olimpia” din orașul Ploiești, week-end-ul trecut. Erik și Anastasya Andrei au impresionat prin ambiție, concentrare și determinare. Erik a cucerit aurul la U21, categoria 60 de kilograme, iar Anastasya a terminat pe primul loc la junioare, categoria +66 de kilograme.

Evoluții bune și pentru alți sportivi

Pe lângă cele două clasări pe podium, sportivii de la CS Târgoviște (antrenor Ionuț Munteanu) au mai bifat trei locuri 5 și un loc 7, prin sportivii Fabian Constantin (kumite juniori – cat. +76 kg), Erik Andrei (kumite seniori – cat. 60 kg), Dragoș Ancuța (kumite cadeți – cat. 70 kg), și respectiv Jessica Andrei, în concursul de kata destinat categoriei U14. De remarcat au fost și evoluțiile lui Alexandru Andrei  și Andrei Zăgoneanu, care au fost foarte aproape de calificarea în fazele superioare ale competiției. Cei doi au cedat la limită în turul secund, după prestații solide care au confirmat potențialul lor. Ediția din acest an a Cupei României de Karate Interstiluri a reunit aproximativ 650 de sportivi, care au reprezentat 62 de cluburi afiliate Federației Române de Karate.

 

Publicitate



LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele ştiri

Mondialul surprizelor

Campionatul Mondial de fotbal, ediția 2026, continuă să producă noi surprize, unele de-a dreptul uluitoare. După egalul cu Spania,...

Citeşte şi...