*Peste 160 de șoferi de ride-sharing au fost depistați prestând activitate fără forme legale în cadrul unei ample campanii de control a inspectorilor de muncă, finalizată la începutul acestei săptămâni
Inspectoratul Teritorial de Muncă (ITM) Dâmbovița a tras linie în urma unei campanii naționale de verificare desfășurate în perioada 2 – 22 iunie. Acțiunea a vizat strict angajatorii care își desfășoară activitatea prin intermediul platformelor digitale, concentrându-se pe domenii cu risc ridicat de eludare a legislației, precum transportul alternativ de persoane (tip ride-sharing), curieratul și comerțul online.
Rezultatele controalelor efectuate în teren de inspectorii dâmbovițeni au scos la iveală nereguli de o gravitate extremă, în special în sectorul transportului alternativ. Din cei 44 de angajatori verificați, mulți au fost prinși pe picior greșit, fiind depistate nu mai puțin de 160 de persoane care munceau „la negru”. Ca urmare a acestor abateri masive, inspectorii ITM au aplicat sancțiuni contravenționale care au atins suma record de 6.920.000 de lei.
Pe lângă lipsa totală a contractelor, autoritățile au întâlnit și situații de eludare mascată a legii. Un exemplu flagrant a fost sancționat cu o amendă de 140.000 de lei, după ce la un singur angajator au fost găsite șapte persoane care prestau activitate deși aveau contractele individuale de muncă suspendate oficial. În total, pe parcursul campaniei, au fost dispuse 42 de măsuri obligatorii pentru intrarea în legalitate, vizând încheierea contractelor și ținerea unei evidențe stricte a timpului de muncă.
Reprezentanții ITM Dâmbovița au subliniat că, potrivit OUG nr. 49/2019, activitatea conducătorilor auto din domeniul transportului alternativ trebuie să se desfășoare exclusiv în calitatea lor de angajați ai operatorilor. În ciuda amenzilor aplicate constant în ultimii ani, o mare parte dintre acești operatori continuă să ignore legea pentru a evita plata contribuțiilor sociale.
„Munca nedeclarată nu reprezintă doar o încălcare a legii, ci și o formă de vulnerabilizare a lucrătorilor, care sunt lipsiți de protecția și drepturile pe care le oferă un contract individual de muncă, precum accesul la sistemul public de sănătate, pensie sau indemnizația de șomaj. Rezultatele acestei campanii demonstrează că fenomenul continuă să fie prezent în domeniul transportului alternativ, motiv pentru care acțiunile de control vor continua. Fac apel la operatorii economici să înțeleagă că dezvoltarea unei afaceri nu poate fi construită prin ignorarea drepturilor celor care muncesc”, a transmis inspectorul-șef al ITM Dâmbovița, Marius Lixandru.


