*Este vorba despre un candidat de la Școala Gimnazială „I. Al. Brătescu-Voinești” din Târgoviște și un elev de la Școala Gimnazială Românești
Evaluarea Națională pentru absolvenții clasei a VIII-a a început cu proba scrisă la Limba și literatura română. În județul Dâmbovița au fost prezenți 3.470 de elevi, din totalul celor 3.632 de candidați înscriși.
Examenul s-a desfășurat în 106 centre organizate la nivelul județului, iar timpul alocat pentru rezolvarea subiectelor a fost de 120 de minute.
Pentru elevii care au beneficiat de măsuri de egalizare a șanselor, timpul de lucru a fost prelungit, conform aprobărilor acordate de Comisia Județeană, în baza procedurilor stabilite de Ministerul Educației pentru candidații cu deficiențe de vedere, deficiențe de auz sau tulburări de neurodezvoltare.
În timpul probei, doi elevi au fost eliminați pentru fraudă sau tentativă de fraudă. Este vorba despre un candidat de la Școala Gimnazială „I. Al. Brătescu-Voinești” din Târgoviște și un elev de la Școala Gimnazială Românești.
Potrivit calendarului examenului, miercuri, 24 iunie, absolvenții clasei a VIII-a vor susține proba scrisă la Matematică.
În paralel, începând de marți, 23 iunie, lucrările la Limba și literatura română au intrat în procesul de evaluare digitalizată, în centrul de evaluare organizat la Colegiul Național „Ienăchiță Văcărescu” din Târgoviște.
Rezultatele inițiale vor fi afișate la data de 1 iulie, până la ora 12:00. În aceeași zi, între orele 14:00 și 18:00, candidații vor putea vizualiza lucrările și vor putea depune contestații. Procesul de vizualizare și depunere a contestațiilor va continua și în zilele de 2 și 3 iulie.
Contestațiile vor fi soluționate în perioada 4-7 iulie, iar rezultatele finale ale Evaluării Naționale vor fi afișate pe 8 iulie.


