*Angajații unui operator economic din municipiu au participat în cursul zilei de ieri la un simulacru coordonat de salvatorii de la ISU Dâmbovița
Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Basarab I” al județului Dâmbovița continuă campaniile de pregătire a populației și a instituțiilor pentru a face față unor eventuale dezastre. Ieri, 25 iunie a.c., pompierii militari au organizat și desfășurat un amplu exercițiu tactic de evacuare și adăpostire a personalului în cadrul unui operator economic de pe raza municipiului Târgoviște.
Scenariul pregătit de salvatori a urmărit îndeaproape realitatea unei posibile stări de urgență. Activitatea a avut ca scop principal verificarea modului de reacție al angajaților, dar și viabilitatea procedurilor interne de intervenție ale companiei. Totodată, s-a pus accent pe familiarizarea personalului cu măsurile imediate ce trebuie aplicate pentru părăsirea clădirii în condiții de maximă siguranță și pentru direcționarea către spațiile special destinate adăpostirii.
Reprezentanții ISU Dâmbovița atrag atenția că organizarea periodică a unor astfel de simulări tactice este de o importanță vitală. Doar prin exercițiu practic, în eventualitatea unei situații reale de criză, fiecare persoană va ști exact pașii pe care trebuie să îi urmeze, eliminând astfel panica și contribuind decisiv la creșterea nivelului general de siguranță.
Pentru a fi mereu la curent cu măsurile de autoprotecție, pompierii le recomandă dâmbovițenilor să se informeze din surse oficiale. Informații utile și ghiduri complete despre comportamentul corect înainte, în timpul și după producerea diverselor situații de urgență pot fi consultate online pe platforma națională fiipregatit.ro, dar și prin intermediul aplicației mobile DSU, care poate fi descărcată gratuit pe orice smartphone.


