Lupii Profa a învățat din barajul pierdut anul trecut cu Voința Crevedia, iar acum este pregătită să facă pasul către Liga a 3-a. Campioana județului nostru, Recolta Gura Șuții, nu a reușit să facă față echipei campioane din Olt, fiind învinsă pe teren propriu cu 7-2, astfel că deznodământul barajului pare greu de schimbat, chiar dacă a mai rămas de disputat și returul de la Profa. După două sezoane consecutive în care echipele campioane din Dâmbovița au făcut pasul către Liga a 3-a, de această dată formația din Gura Șuții a dezamăgit. Gigi Mitrache, finanțator și jucător al echipei din Profa, a transmis că s-a temut de partida cu Gura Șuții, dar desfășurarea meciului l-a făcut să creadă că echipa pe care o conduce este net superioară adversarei dâmbovițene. Chiar dacă are 52 de ani, acesta își dorește să evolueze pentru Lupii Profa și în stagiunile următoare.
„Nu anticipam un asemenea rezultat”
„Este unul dintre cele mai bune meciuri. Am schimbat tactica în repriza a doua, am făcut câteva schimbări inspirate și s-a schimbat jocul total. Le mulțumesc băieților pentru acest joc, mi-a fost frică de Gura Șuții, dar s-a văzut diferența în teren. Am fost mai buni. Am vrut să rezolvăm barajul de la Gura Șuții, nu cred că se mai poate întoarce scorul. Nu anticipam un asemenea rezultat. I-am urmărit la câteva meciuri, sunt o echipă bine așezată, cu jucători de travaliu, dar am fost mai buni. Va trebui să facem multe schimbări pentru Liga a 3-a. Să terminăm barajul și apoi vom vedea ce putem face pentru următorul sezon. Anul trecut am întâlnit Crevedia, o echipă net superioară nouă. Am schimbat echipa față de atunci, am adus șapte jucători și acest lucru s-a văzut. Eu susțin această echipă, fără niciun ajutor. Sper să mă țină picioarele să joc până la 60 de ani, apoi să predau echipa copiilor mei și să o țină cât vor putea ei”, a transmis Mitrache.


