Recolta Gura Șuții a câștigat titlul de campioană județeană și reprezintă Dâmbovița la barajul de promovare în Liga a 3-a. Echipa pregătită de Marius Rotaru a întâlnit sâmbătă, pe teren propriu, echipa campioană din județul Olt, Lupii Profa, în manșa tur a barajului. Prima repriză a fost una echilibrată, încheiată la egalitate, 2-2, însă oaspeții s-au dezlănțuit în acest secund și s-au impus de o manieră categorică, 7-2. Deși mai este un meci de jucat, cu Lupii Profa în postura de echipă gazdă, soarta barajului este în mare măsură decisă, fiind greu de crezut că Recolta ar putea întoarce rezultatul la finalul acestei săptămâni.
„Nu-mi explic modul în care am reacționat în repriza a doua”
Marius Rotaru a catalogat rezultatul drept unul dezamăgitor. Acesta se aștepta la o altă evoluție din partea elevilor săi și este de părere că greșelile individuale au fost decisive în partida de sâmbătă. „Un eșec usturător. După o primă repriză echilibrată, am intrat cu un rezultat de egalitate la pauză. Nu-mi explic modul în care am reacționat în repriza a doua. Au fost greșeli individuale, care au făcut diferența. Îmi cer scuze în numele echipei, pentru acest rezultat. Îmi pare rău că le-am dat dreptate contestatarilor și am dovedit că suntem printre echipele slabe care au câștigat această competiție. Nu-mi explic aceste momente, am crezut că am reglat la pauză ce aveam de reglat, dar se pare că nu am înțeles. Îmi găsesc cu greu cuvintele. Am suferit un eșec dezamăgitor. Acum, la cald, e foarte greu să găsesc explicații. Să treacă puțin timp și apoi vom vedea ce se va întâmpla. E greu să emiți pretenții în deplasare, când iei 7 goluri acasă. Este o palmă și pentru mine, nu am luat 7 goluri pe teren propriu niciodată”, a transmis antrenorul echipei din Gura Șuții.


