miercuri, 24 iunie, 2026

Editorial sportiv. Dâmbovița rămâne pe loc

Publicitate



Citeşte şi

Stagiunea 2025-2026 a fost una care a produs emoții puternice în rândul microbiștilor dâmbovițeni. Județul nostru a avut cinci reprezentante în competițiile organizate de Federația Română de Fotbal. În prim-plan a fost Chindia Târgoviște, singura echipă care evoluează la nivelul ligii secunde, în timp ce Flacăra Moreni, FC Pucioasa, Urban Titu și Voința Crevedia au jucat în Liga a 3-a. Pe lângă faptul că sunt din Dâmbovița, cele cinci echipe au mai avut un lucru în comun, problemele financiare. Toate au suferit din această cauză pe parcursul ultimului an, lucru care s-a reflectat și în rezultatele înregistrate. Chindia Târgoviște și Flacăra Moreni au fost echipele în care dâmbovițenii și-au pus mari speranțe. Echipa de pe lângă Turnul Chindiei a ratat promovarea în prima ligă la baraj, în timp ce trupa pregătită de Cristinel Țermure s-a stins în play-off, după ce a dominat autoritar sezonul regulat. Din păcate, am anticipat corect deznodământul stagiunii precedente pentru aceste formații. Au existat multe cauze pentru care cele două echipe au ratat promovarea, însă principalele au fost legate de factorul economic și de lipsa de viziune a conducerii. Cu mai multă inspirație în perioada de transferuri din iarna trecută, sunt de părere că ambele formații ar fi putut face pasul către eșalonul superior. Chindia nu a adus niciun jucător care să impacteze decisiv parcursul echipei, iar Flacăra și-a pierdut cel mai bun jucător, pe Rareș Mihai, fără să aducă un înlocuitor pe măsură. Surpriza plăcută a sezonului a fost Voința Crevedia. Chiar dacă a avut un început ezitant de sezon, echipa prezidată de Mădălin Ioniță a reușit o serie incredibilă în ultima parte a stagiunii și a încheiat campionatul cu fruntea sus. Chiar dacă a retrogradat, FC Pucioasa a lăsat impresia că are potențial și rămâne de văzut dacă va beneficia de același tratament ca Flacăra Moreni în stagiunea precedentă și va fi reprimită în Liga a 3-a, iar la Titu, singurul lucru pe care îl pot spune este că parcursul echipei a fost clar influențat de problemele financiare. Dacă ar fi să tragem o concluzie, putem spune că din punct de vedere fotbalistic, județul Dâmbovița a rămas pe loc. M-aș bucura ca în stagiunea următoare lucrurile să se schimbe, dar din păcate, rămân la părerea că aici nu se va putea face performanță prea curând. Tare m-aș bucura să mi se dovedească contrariul!

 

Publicitate



LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele ştiri

Mondialul surprizelor

Campionatul Mondial de fotbal, ediția 2026, continuă să producă noi surprize, unele de-a dreptul uluitoare. După egalul cu Spania,...

Citeşte şi...