*Plata biletului poate fi efectuată contactless, direct cu cardul bancar sau telefonul mobil, prin apropierea acestora de validator, sau în numerar la șofer
Sistemul de plată din transportul public al municipiului Târgoviște a fost extins odată cu montarea validatoarelor electronice și în autobuzele electrice care circulă pe traseele din oraș.
În prezent, călătorii au la dispoziție mai multe variante pentru achitarea biletului. Plata poate fi efectuată contactless, direct cu cardul bancar sau telefonul mobil, prin apropierea acestora de validator. De asemenea, biletul poate fi cumpărat în numerar de la șofer, care îl emite pe loc cu ajutorul unei tablete, ori de la automatele amplasate în stațiile de transport public.
„Noile validatoare au fost montate și în autobuzele electrice. De acum, plata călătoriei este mult mai simplă, rapidă și civilizată. Cei care folosesc transportul public pot plăti direct cu cardul sau telefonul, în numerar la șofer ori prin intermediul automatelor de bilete din stații. Tariful unei călătorii rămâne de 2 lei”, a transmis primarul municipiului Târgoviște, Daniel Cristian Stan.
Implementarea noilor echipamente face parte din procesul de modernizare a transportului public local și urmărește facilitarea accesului călătorilor la servicii de plată rapide și diversificate.


