Asteniile, pe care cei mai mulți dintre noi le raportăm anotimpului de primăvară, dar ele pot fi permanente, sunt vizibile și în fotbal, pentru că și fotbaliștii sunt oameni, indiferent la ce nivel ne raportăm. La Campionatul Mondial din America, aceste slăbiciuni de energie, caracterizate prin oboseală fizică și psihică accentuată, sunt de înțeles, pentru că diferențele de fus orar ale multor combatante, mai ales din Europa și Asia, raportate la cele din Mexic, Canada și SUA, sunt foarte mari, peste 12 ore. Rezultatele slabe ale unor echipe precum Scoția, Turcia, Spania și Portugalia, se pot datora, până la acomodare, și acestei cauze. Iar evoluțiile bune, și foarte bune ale celor trei echipe gazdă, întăresc această idee. Deși sunt deranjante, și uneori nejustificate, acele pauze pentru hidratare mai atenuează asteniile, deși împart jocul în patru reprize. La noi, deși avem un singur fus orar în tot ținutul mioritic, aceste tulburări care seamănă cu o moțăire se pot petrece oriunde, chiar și la Gura Șuții. O echipă din Olt, care doar numele era de ea, Lupii Profa, a făcut măcel pe terenul campioanei județene din Dâmbovița, învingând cu 7-2, cam cum au făcut-o nemții cu insolita Curacao. Am verificat prin arhivă și nu am găsit un rezultat similar, nici măcar apropiat, în istoria barajelor de promovare ale echipelor dâmbovițene. În urmă cu o săptămână, un profesor din Spineni, comună de care aparține satul Profa, după ce a citit declarațiile euforice ale primarului și antrenorului de la Gura Șuții, mi-a trimis următorul mesaj. „Nu mai este echipa pe care a învins-o Crevedia anul trecut. Acum suntem lupi adevărați, și vom promova în Liga a 3-a”. Sincer, nu l-am crezut, deși îl cunosc de-o viață, dar rezultatul confirmă întru totul afirmația lui. Și totuși, nici ele nu au crezut într-un rezultat atât de nimicitor. E clar că pomul lăudat de la Gura Șuții a rămas fără recoltă, returul de la Profa fiind doar o bagatelă pentru echipa gazdă. Tot asteniile să fi fost de vină și în evoluția elevilor lui Marius Rotaru? Cine a declarat că această echipă este cea mai slabă campioană județeană din ultimii ani se pare că a avut dreptate, fără nicio supărare.
Citeşte şi


