joi, 25 iunie, 2026

Victorii pe linie la baschet masculin

Publicitate



Citeşte şi

Echipa de baschet masculin a Clubului Sportiv Universitar Târgoviște traversează o perioadă bună în Faza a 2-a din Liga 1. Formația dâmbovițeană a câștigat toate cele trei meciuri disputate în luna aprilie. Ultimul joc a avut loc pe teren propriu, în Sala „Ioan Valerian”, împotriva celor de la CS Agronomia București, una dintre echipele bune ale Grupei 1. Primul sfert a fost unul foarte echilibrat, încheiat la egalitate, 14-14. Meciul a păstrat același curs și în actul secund, câștigat la limită de CSU Târgoviște, 27-26. Echipa oaspete nu a cedat, a reușit să câștige sfertul trei, 20-19, astfel că cele două formații se aflau la egalitate de puncte, înainte de ultima parte a meciului.

Radu Dumitru, 38 de puncte reușite

CSU Târgoviște s-a dovedit a fi echipa mai inspirată, a câștigat sfertul patru cu 15-9, stabilind scorul final la 95-89. Cel mai bun marcator a fost Radu Andrei Dumitru, cu 38 de puncte. Pentru CSU Târgoviște au punctat: Darius Măndoiu (12), Radu Dumitru (38), Ioan Rizescu (7), Nicolae Toma (2), Rareș Turbatu (10) și Robert Papuc (26). Echipa pregătită de Nikola Velev este pe locul 2 în acest moment, cu 22 de puncte, iar în etapa următoare va juca în deplasare la CS Universitatea Cluj-Napoca.

 

 

 

Publicitate



LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele ştiri

Marian Dinu, afectat după eșecul echipei din Gura Șuții

Recolta Gura Șuții a câștigat campionatul județean în acest an și reprezentanții clubului își propuneau să promoveze în Liga...

Citeşte şi...